Το Ε1 αυτή τη χρονιά ξεκίνησε μέσα από την ευρωπαϊκή πλατφόρμα συνεργασίας σχολείων  “e-Twinning” να δουλεύει πάνω σε 3 projects.

World Tree Day

Η αξία των δέντρων είναι προφανής αλλά πληγώνονται διαρκώς από ανθρώπινες αποφάσεις κι ενέργειες.

Μια που τα δέντρα δεν έχουν φωνή,  τα παιδιά αποφάσισαν να ζωγραφίσουν, να δημιουργήσουν και να μιλήσουν στη θέση τους.

Ετοίμασαν κι έστειλαν στο συνεργαζόμενο σχολείο τα έργα τους για να εκτεθούν στην «Περιβαλλοντική Γωνιά» και να αναδείξουν τους κοινούς προβληματισμούς μας.

Let’s Play Together.

Παιδί+Παιχνίδι πηγαίνουν μαζί. Μέσα από το παιχνίδι το παιδί επικοινωνεί σε μια παγκόσμια γλώσσα, εξερευνά τις σκέψεις και τα συναισθήματά του.

Σε αυτό το έργο παίζουμε λοιπόν παραδοσιακά παιχνίδια από τις χώρες της Ευρώπης.

One for All, All for One

Κεντρικό θέμα του έργου στο οποίο συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πορτογαλία, την Τουρκία και την Πολωνία είναι η ενίσχυση των θετικών συμπεριφορών κι η ενδυνάμωση των φιλικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών /τριών στο σχολικό περιβάλλον.

Mηνιαίες   δράσεις καλλιεργούν την ενσυναίσθηση, την ειρηνική επίλυση διαφορών, τη θετική αναπλαισίωση.

Μέσα από συλλογικές δημιουργικές εργασίες τα παιδιά μαθαίνουν πως μπορούν να γίνουν καλύτεροι συμμαθητές αλλά και πολίτες του κόσμου αγκαλιάζοντας αξίες όπως η φιλία κι ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.

e-Twinning Projects   E1