Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 – Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού – το σχολείο μας σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καθώς και με σχολεία όλων των βαθμίδων από όλη τη χώρα υλοποίησε τη δράση: «Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας». Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, κρατώντας μπαλόνια, πλακάτ και πανό και φωνάζοντας συνθήματα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, διαδήλωσαν ειρηνικά στους δρόμους γύρω από το σχολείο και μοίρασαν ενημερωτικά φυλλάδια στους περίοικους. Η πορεία κατέληξε στην πλατεία Ομόνοιας, όπου παρουσιάστηκαν μικρά θεατρικά δρώμενα και τραγούδια που μικροί και μεγάλοι μαθητές είχαν δημιουργήσει, θέλοντας να περάσουν τα δικά τους ηχηρά μηνύματα εναντίον του εκφοβισμού και της βίας. Στις 11.00 οι μαθητές και οι μαθήτριες έσπασαν ταυτόχρονα ένα μπαλόνι, σπάζοντας με τον συμβολικό αυτό τρόπο τη σιωπή και ενθαρρύνοντας όλους μας να ενώνουμε τις φωνές μας και να μιλούμε όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού. Δείτε το βίντεο με όλες τις δράσεις μας εδώ.

Όλοι μαζί σπάμε τη σιωπή!
Σπάζοντας τη σιωπή! Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού